Author Topic: İzmir Büyükşehir'de geriye dönük eylem haberi gazeteyenigun.com.tr içerisinde  (Read 94 times)

admin

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3378
    • View Profile
    • oyun hileleri
İzmir Büyükşehir'de geriye dönük eylem haberi gazeteyenigun.com.tr içerisinde

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri İZELMAN ve İZENERJİ'de çalışan işçiler, Nisan ayında bağlanan Toplu İş Sözleşmesi kapsamında 2023-2024 yılları arasına denk gelen geriye dönük 18 bin emekçinin haklarını alamamanın sıkıntısını yaşıyor. Bu duruma tepki göstermek ve alacaklarının ödenmesini talep etmek için 28 Temmuz Cuma günü yarım gün iş bırakma eylemi düzenleyecekler.

Sendikanın açıklaması

Genel-İş İzmir 9 Nolu Şube Başkanı Sedat Kenar, basın açıklamasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları tarafından, geriye dönük alacaklarını içeren Toplu İş Sözleşmesi madde 4 gereği yapılan teklifin kabul edilemez olduğunu belirtti. Ülkenin içinde bulunduğu enflasyonist ortamda alacakların 90 gün içinde ödenmesi gerektiğini hatırlatan Kenar, işçilerin haklarını istediklerini dile getirdi.

Ekonomik krizin etkisi

Kenar, ekonomik krizi yaratanların ülkeyi yönetenler olduğunu vurgulayarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de zor şartlar altında olduğunu bildiklerini belirtti. Ancak, ekonomik şartların zorlaştığı bir dönemde, işçilerin haklarının zamanında ödenmesi gerektiğini vurguladı.

İş bırakma tarihleri ve programı

İşçiler, taleplerinin dikkate alınmaması durumunda 28 Temmuz Cuma günü yarım gün iş bırakacaklar. İşçi temsilcileri ve şube yönetim kurulları, bu gün Egemenlik binası önünde toplanarak taleplerini iletecekler. Ancak olumlu bir cevap gelmemesi durumunda 1 Ağustos Salı günü tam gün iş bırakma eylemi gerçekleştirecekler. Bu eylem Fuar 1 Nolu hol önünde saat 08:00'da başlayacak ve tüm İzenerji ve İzelman emekçileri katılacak. İşçiler, haklarını talep etmek ve enflasyona karşı yürümek için Alsancak Migros katlı otopark önünde saat 15:00'te toplanarak Kıbrıs Şehitleri önüne kitlesel basın açıklaması yapacaklar.

İzmir'de 8 bin yıl öncesine ait keşif! İzmir'de 8 bin yıl öncesine ait keşif!

İşçilerin kararlılığı

İşçiler, haklarını almak ve yaşam koşullarının düzeltilmesi için bir araya gelerek seslerini duyurmak istiyorlar. İzmir Disk olarak diğer işçi kuruluşlarından da destek bekleyen işçiler, adaletsiz vergilere, asgari yaşam koşullarına ve enflasyona karşı mücadele edeceklerini ifade ediyorlar. Hakkı olanı talep etmek için bir araya gelmenin önemini vurgulayan işçiler, herkesi eylemlerine destek olmaya çağırıyorlar.

Kaynak: https://www.gazeteyenigun.com.tr/izmir-buyuksehirde-geriye-donuk-eylem
imza: Oyun - Forum